Denne uka har Risten V og Tina vært i Sandefjord, og holdt foredrag på Sandefjord videregående skole. Dette er den største videregående skolen i Norge, med over 2000 elever! Så det var virkelig nok av elever å holde foredrag for 🙂

Dette er det første gangen Risten V og Tina kun besøkte èn videregående skole i løpet av en skolebesøksuke. Dette var så nice! Vi kunne bo på det samme hotell hele uka og gå den samme ruten til skolen hver dag. Alt i alt, ble det mye mindre stress enn vanlig.
Sandefjord videregående skole var enorm! Lærerne fortalte oss at skolen er ganske gammel og den har blitt bygget ut flere ganger opp gjennom årene. Det merket vi godt – da vi gikk gjennom gangene føltes det ut som vi reiste i tid. Ett øyeblikk var vi i 1980, og i det neste 2050, basert på hvordan de ulike delene av skolen så ut.
Vi holdt presentasjoner for 1-2 klasser om gangen. Elevene på Sandefjord var så fine å ha foredrag for, vi opplevde god dialog og engasjement underveis – noe vi setter sikkelig pris på!
Hvalfangst?
Visste dere at Sandefjord er kjent for hvalfangst historie? Det gjorde ikke vi før vi kom hit!


Da vi gikk på utforskning i byen oppdaget vi flere statuer, båter, kunst som viste at denne byen har en spesiell tilknytning til hvalfangst. Til og med hotellet vårt hadde utstilt flere harpuner og hvalskjeletter. Dette skilte virkelig Sandefjord ut fra de andre plassene vi har reist på.
Bursdagsfeiring på håndballkamp!

Risten V fylte 20 år midt i skolebesøksuken. Vi viste ikke hva vi skulle gjøre for å feire, vi gjorde litt research men fant ingenting som føltes helt riktig. Helt til kom med Tina den geniale ideen: «Det spilles en håndballkamp her, skal vi se den?».
Håndballkampen var ett lokaloppgjør mellom Sandefjord og Runar. Her var det ingen tvil, denne kampen måtte vi se. Dette var første gang vi var fysisk tilstede på en en håndballkamp, så vi begge var ekstra spente.

Og wow for en opplevelse! Stemningen, tempoet, spenningen – alt var skikkelig gøy. Det ble seier til Sandefjord, og Risten V er meget fornøyd med 20-årsdagen sin.
Alt i alt er Sandefjord en by vi definitivt vil tilbake til! Takk for nå Sandefjord <3
Risten V